راهی به سوی خوشبختی

امیدوارم بتوانم تغییری در نگرش افراد ایجاد کنم و پاسخی به سوالهای بنیادین انسان بدهم.

ادیب، فیلسوف و عارف معاصر 73 ساله می شود
نویسنده : آرمین ورطنیان - ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱٥
 

دکترحسین محی الدین الهی قمشه ای، عارف، فیلسوف، ادیب، سخنران، مترجم و نویسنده معاصر ایرانی است که در زمینه ادبیات، هنر و عرفان فعالیت می کند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، دکترحسین محی الدین الهی قمشه ای، عارف، فیلسوف، ادیب، سخنران، مترجم و نویسنده معاصر ایرانی است که در زمینه ادبیات، هنر و عرفان فعالیت می کند. 
دکتر حسین الهی قمشه ای فرزند فقید مهدی الهی قمشه ای و خانم طیبه تربتی در 14 دیماه 1318 درتهران بدنیا آمد. 
تحصیلات ابتدائی، متوسطه و دانشگاهی را به ترتیب در دبستان دانش، دبیرستان مروی و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران تا درجه دکتری به پایان رساند و نیز تحصیلات حوزوی و سنتی را نزد پدر و استادان دیگر دنبال کرد. 

 

پدر وی، فیلسوف، مجتهد، استاد دانشگاه، شاعر و مترجم برجسته قرآن بود و روان ترین و معتبرترین ترجمه فارسی قرآن از کارهای وی است. 
دکتر قمشه ای پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به کار تدریس در دانشگاه تهران و سایر مراکز آموزش عالی در داخل و بعدها در خارج کشور پرداخت و در کنار آن به تألیف و ترجمه در زمینه عرفان و ادبیات و زیبایی شناسی وی قریب به یک سال ریاست کتابخانه ملی ایران را برعهده داشت. 
وی دارای همسر و دو فرزند یک پسر به نام شاهد و یک دختر به نام شادی است. 
همسرش، پروین زندی، دارای درجه دکتری در رشته علوم و صنایع غذایی بوده و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مولف و مترجم کتابها و مقالات متعدد در زمینه علوم غذایی است. 
آرمان مهم زندگی دکتر الهی قمشه ای، آشنا کردن انسانها، بخصوص جوانان و نوجوانان است با لذت های متعالی که از زیبایی، دانایی و نیکویی سرچشمه می گیرند. 

 

وی این لذات را مائده های آسمانی و غذای روح می داند و معتقد است همه جنگها و فسادها در عالم در اثر بی اعتنایی به این مائده های آسمانی است. 
دکتر قمشه ای دارای تألیفات و ترجمه های متعددی است مجموعه ای از سخنرانی های وی که به زبان های فارسی و انگلیسی در سازمانها و دانشگاه های داخل و خارج ایران ایراد شده و به صورت نوارهای صوتی و تصویری در زمینه های متنوع عرفان، ادبیات و هنر عرضه شده است. 
لازم بذکر است که جاذبه کلام وی آنقدر زیاد بوده که بر روی طیف وسیعی از مخاطبان داخل و خارج کشور، دارای اثرگذاری عمیقی بوده است. 
وی دارای آثار مکتوب بسیاری است که می توان به آثاری از قبیل، گزیده فیه ما فیه(مقالات مولانا) تلخیص و شرح، گزیده گلشن راز(شیخ محمد شبستری)، رباعیات حکیم عمر خیام(ویرایش و پیشگفتار) و مناجات منظوم حضرت علی(ع) (پیشگفتار) اشاره کرد. 

وی همچنین آثار صوتی و تصویری بسیار دیگری را از قبیل، حافظ شناسی، شرح گلشن راز، شرح مثنوی، مکاتب ادبی و هنری نیکویی زیبایی دانایی، ادبیات انگلیسی، اخلاق اسلامی، موسیقی در آینه ادبیات، مسیح و خردمند چهارم و صلح و عدالت در اسلام دارد. 
دکتر الهی قمشه ای به همراه همسرش به منظور عرضه معارف ادبی و عرفانی ایران و جهان به صورت های مختلف در اسفندماه 1381 اقدام به تأسیس موسسه فرهنگی هنری الهی قمشه ای کردند. 
در رابطه با سایر فعالیت های وی می توان به عضو هیئت موسس، رئیس هیئت مدیره موسسه فرهنگی هنری الهی قمشه ای، مدیرمسئول و سردبیر فصلنامه چلیپا- نشریه خط و خوشنویسی و هنرهای سنتی، عضو آکادمی تمنوس(انگلستان) و عضو شورای مشورتی نشریه Mawlana Rumi Review (انگلستان) اشاره کرد./ی2